کابلشو بیمتال | خرید و لیست قیمت

خانه | فروشگاه | کابلشو بیمتال

[کل: 1 میانگین: 5]

خرید کابلشو بیمتال

به منظور متصل کردن یک هادی از جنس آلومینیوم به یک شینه از جنس مس می‌توان از کابلشو بیمتال استفاده نمود. علت این امر و استفاده نکردن از کابلشو مسی و آلومینیومی این است که اتصال دو فلز غیر همنام به‌مرورزمان موجب اکسیداسیون می‌شود و بهتر است از دو فلز همنام استفاده کرد تا تجهیزات از بین نرود. کابلشو بیمتال این امکان را برای کابل فراهم می‌کند.

محصولات پیشنهادی:

حروف و شماره سیم
گلند پلاستیکی
گلند فلزی
کابلشو آلومینیومی

بررسی جامع کابلشو بیمتال

کابلشو بیمتال

ایجاد ارتباط بین محل اتصال و هادی کابل در تجهیزات الکتریکی، از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین و مطمئن‌ترین راهکار برای اتصال ایمن و اصولی در کابل‌ها، استفاده از کابلشوها است. این ابزار، برقراری اتصال کابل‌های با سطح مقطع بالا به تجهیزات الکتریکی را به بهترین شکل ممکن امکان‌پذیر می‌سازد. کابلشوها وظیفه انتقال و هدایت جریان برق به تجهیزات الکتریکی را بر عهده دارند. با توجه به سایز، اندازه کابل و مقدار جریان هدایت شده از قابلیت‌های متفاوتی برخوردار هستند. همچنین این محصولات انواع متنوعی دارند که  ما در ادامه این مطلب به بررسی اصولی یکی از کاربردی‌ترین انواع آن یعنی کابلشو بیمتال می‌پردازیم.

کابلشو بیمتال چیست؟

به منظور متصل کردن یک هادی از جنس آلومینیوم به یک شینه از جنس مس می‌توان از کابلشو بیمتال استفاده نمود. علت این امر و استفاده نکردن از کابلشو مسی و آلومینیومی این است که اتصال دو فلز غیر همنام به‌مرورزمان موجب اکسیداسیون می‌شود و بهتر است از دو فلز همنام استفاده کرد تا تجهیزات از بین نرود. کابلشو بیمتال این امکان را برای کابل فراهم می‌کند.

همان‌طور که گفتیم، بهترین راهکار برای انتقال و هدایت جریان از سیم‌ها و کابل‌ها، استفاده از کابلشو است. در روند توزیع جریان الکتریکی، انتقال درست و ایمن جریان برق همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده. به منظور انجام این عمل کابلشوها و سیم‌های مختلفی در انواع و نمره‌های مختلفی تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود. کابلشو بیمتال برای سطوح دارای مقطع گرد و نیم دایره در شبکه انتقال و توزیع مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین لازم به ذکر است که استفاده از کابلشوها بهترین و مطمئن‌ترین راه برای ایجاد ارتباط بین کلید اتوماتیک و کلید فیوز است.

جنس و متریال ساخت کابلشوها با توجه به نوع اتصالات آن‌ها متفاوت و متغیر است. به همین دلیل برای اتصالات در هادی آلومینیوم به کابلشو بیمتال نیاز داریم. این کابلشوها قابلیت ایجاد شرایط امن و یکسان را در اطراف هادی دارند و همین امر موجب می‌گردد تا فرایند انتقال جریان به درستی صورت گیرد. همچنین نکته قابل توجه این است که طراحی و ساخت این کابلشوها به‌گونه‌ای است که امکان اتصال و تماس الکتریکی را به مطلوب‌ترین حالت ممکن میسر می‌سازد.

کابلشو بیمتال

ویژگی‌های مهم کابلشو بیمتال

یکی از ویژگی‌ها و مزایای مهم کابلشو بیمتال برقراری اتصال الکتریکی امن و مطمئن به دستگاه برقی مد نظر است. در سال‌های اخیر به منظور ثابت نگه داشتن محل اتصال الکتریکی از چسب برق استفاده می‌کردند. این روش امنیت لازم را نداشته به همین دلیل، استفاده و کار با کابلشوها برای برقراری اتصال ایمن در بین اغلب مردم رواج یافت. بر روی بدنه این محصولات مواردی مانند علائم اختصاری شرکت و برند تولید کننده، قطر و مقطع هادی مناسب برای کابل درج می‌شود که به منظور تشخیص و تفکیک سیم و کابل‌ها از یکدیگر است.

در ادامه به بررسی دو ویژگی مهم در رابطه با کابلشوها می‌پردازیم.

جنس کابلشو

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و نکات قابل توجه در کابلشوها جنس و متریال ساخت آن‌ها است. این محصولات از متریال متنوعی مانند آلومینیوم و مس طراحی و ساخته می‌شود. هر یک از آن‌ها با توجه به نوع کاربرد خود مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایجاد اتصال ایمن بین کابل و تجهیزات الکتریکی همیشه مورد توجه و حائز اهمیت بوده است. به همین دلیل برای برقراری اتصال الکتریکی ایمن و جلوگیری از بروز خسارت در تجهیزات الکتریکی، استفاده از کابلشو بیمتال توصیه می‌گردد.

نوع اتصال کابلشو

اتصالات نادرست و سست موجب افزایش دما در تجهیزات برقی می‌شود. همچنین باعث قطع اتصالات و وارد شدن خسارت به تجهیزات الکتریکی را در پی دارد. استفاده از کابلشو بیمتال بهترین راهکار برای عدم بروز خسارت و خطا در اتصالات است. لازم به ذکر است که به دلیل مقاومت بالای کابلشوها در زمان پرس کردن هیچ شکافی روی آن‌ها ایجاد نمی‌شود.

ایجاد اتصال کوتاه و یا قطع اتصالات موجب بروز خسارت‌های مالی سنگین و پرهزینه به تجهیزات الکتریکی می‌شود. به منظور جلوگیری و عدم بروز این خسارت‌ها از کابلشوها که گزینه کاربردی و مطمئن هستند استفاده می‌شود. همچنین این محصولات احتیاج به شرایط نگهداری و تعمیرات خاصی ندارند و نگهداری و تعمیر آن‌ها بسیار راحت و آسان است. طی سال‌های اخیر حضور و کاربرد بسیار این نوع از کابلشوها در صنعت برق قابل‌مشاهده و ملموس است.

نکات مهم در مورد کابلشو بیمتال

یکی از نکات قابل توجه در مورد کابلشو بیمتال، مقاومت الکتریکی آن است که از مهم‌ترین موارد حائز اهمیت در انتقال جریان الکتریکی به‌حساب می‌آید. وجود اتصالات سست و نامناسب در مسیر جریانات افزایش مقاومت الکتریکی را به دنبال دارد و در نهایت موجب افزایش دمای محیط هادی، و بروز خطا در عملکرد جریان الکتریکی می‌شود. برای رفع این مشکل بهترین گزینه استفاده از این نوع کابلشو است.

از دیگر نکات مهم در مورد کابلشو بیمتال این است که این محصولات بر اساس اصول و استانداردهای بین‌المللی طراحی و ساخته می‌شوند. به همین دلیل ضخامت آن‌ها متناسب با میزان جریان الکتریکی عبوری در اتصال در نظر گرفته می‌شود. در ساخت این کابلشو از آلومینیوم و مس با درجه خلوص بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این کابلشوها در سایزهای متنوع به بازار عرضه می‌شود. در طراحی و ساخت این کابلشو از دو فلز ناهمگون استفاده شده به همین علت مشکلاتی مانند خوردگی در هنگام برقراری اتصالات رخ نمی‌دهد.

انواع کابلشو بیمتال و تفاوت آن‌ها

کابلشو بیمتال در دو دسته عمده به بازار عرضه می‌شود که در ادامه به بررسی انواع و تفاوت آن‌ها می‌پردازیم.

کابلشو بیمتال DTL1

کابلشو بیمتال DTL1 در سایزهای متنوع به بازار عرضه می‌شود. متریال ساخت آن از آلومینیوم و مس است. این نوع از کابلشوها با بدنه از جنس آلومینیوم و قسمت سر آن از جنس مس طراحی و ساخته می‌شود. از انواع آن می‌توان به مدل GTL یا اتصال دوراهی سیم اشاره نمود.

کابلشو بیمتال DTL2

کابلشو مدل DTL2 هم درست مانند مدل DTL1 است. در انواع و سایزهای مختلف به بازار عرضه می‌شود. متریال ساخت آن از آلومینیوم و مس است. تنها تفاوت آن با نوع دیگر در سر کابلشو است که در مدل DTL2 دارای سر گرد و دایره مانند است.

کابلشو بیمتال

تفاوت کابلشوهای بیمتال

در این قسمت به بررسی تفاوت‌های میان دو نوع کابلشو بیمتال می‌پردازیم تا بدانیم کاربرد هر یک به چه منظور است. در مدل کابلشو DTL1 بدنه آن تا قبل از محل اتصال، آلومینیومی بوده و محل اتصال آن از جنس مس است که توسط پیچ و مهره محکم می‌شود؛ یعنی نیمی از آن متریال مسی و نیمی دیگر آلومینیومی است.

در مدل دیگر آن یعنی کابلشو DTL2 بدنه آن تا قبل از محل اتصال پیچ، از جنس آلومینیوم بوده و محل اتصال آن کاملا از جنس مس است و به‌وسیله پیچ و مهره محکم می‌شود. برای تولید این نوع از کابلشو، مفتول مس و آلومینیم را به روش جوش اصطکاکی به هم متصل می‌کنند.

اهمیت استفاده از کابلشو بیمتال

زمانی که جریان هادی و کابل از دو جنس و متریال متفاوت باشند، استفاده از کابلشو بیمتال ضرورت پیدا می‌کند. این نوع از کابلشوها، قابلیت اتصال دو فلز ناهمگون با یکدیگر را دارند. همان‌طور که گفتیم این نوع کابلشوها در دو نوع DTL2 و DTL1 به بازار عرضه می‌شود که در بالا در مورد آن‌ها توضیح دادیم.

در مورد این نوع از کابلشوها باید به این نکته توجه کرد اگر محل اتصال و جنس هادی متفاوت باشد؛ امکان خوردگی و اکسیداسیون کابل افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی ذکر شده در زمان برقراری اتصال می‌توانید از کابلشو بیمتال استفاده کنید. وظیفه کابلشوها برقراری جریان ایمن میان هادی و محل اتصال است.

خصوصیات یک کابلشو بیمتال باکیفیت

برای انتخاب و خرید کابلشوی بیمتال درجه یک و باکیفیت بهتر است به سراغ شرکت‌ها و تولیدکنندگانی بروید که در این زمینه مطرح و صاحب نام هستند، اما به‌طورکلی بخواهیم بگوییم مشخصات ظاهری یک کابلشو می‌تواند گویای میزان کیفیت آن نیز باشد. یک کابلشوی باکیفیت و درجه یک، هیچ برآمدگی اضافی ندارد و قسمت زیرین آن کاملاً مسطح است و باظرافت ماشین شده. قیمت این محصولات و تجهیزات الکتریکی با توجه به شرکت و برند تولید کننده آن، جنس و متریال به‌کاررفته و همچنین قطر و سطح مقطع آن متفاوت و متغیر است.

کلام پایانی کابلشو بیمتال

در این مقاله ما به بررسی جامع و کامل در مورد کابلشو بیمتال پرداختیم با انواع و موارد استفاده، کاربرد آن آشنا شدیم. همان‌طور که در مطالب به آن اشاره کردیم، کابلشوها در برقراری اتصال الکتریکی ایمن، صحیح و مطمئن، در تجهیزات الکتریکی نقش مهم و اساسی دارند. به همین علت است که امروزه در صنعت مهم برق از کابلشوها در موارد وسیع و گسترده‌ای استفاده می‌شود تا عملکرد سیستم را بهبود بخشد. این محصول در ابعاد و اندازه متنوعی طراحی و ساخته می‌شود که هرکدام کاربرد متفاوتی با دیگری دارد. در مجموع باید بدانید که ایجاد اتصال الکتریکی ایمن و طولانی مدت، از مهم‌ترین مزایای استفاده از این نوع کابلشوها به حساب می‌آید.

همان‌طور که در مطالب عنوان شد این کابل در دو تیپ DTL1 و DTL2 به بازار مصرف عرضه می‌شود. تفاوت بین این دو مدل در درصد مس بکار رفته در آن‌ها است که مقدار مس مدل DTL2 بیشتر است به‌طوری‌که محل اتصال آن‌ها تماماً از مس ساخته شده ولی در مدل DTL1 نصف آن از جنس مس و نصف دیگر آن از جنس آلومینیوم است.

سوالات متداول

کابلشو بیمتال چیست؟

به منظور متصل کردن یک هادی از جنس آلومینیوم به یک شینه از جنس مس می‌توان از کابلشو بیمتال استفاده نمود. علت این امر و استفاده نکردن از کابلشو مسی و آلومینیومی این است که اتصال دو فلز غیر همنام به‌مرورزمان موجب اکسیداسیون می‌شود و بهتر است از دو فلز همنام استفاده کرد تا تجهیزات از بین نرود. کابلشو بیمتال این امکان را برای کابل فراهم می‌کند.

انواع کابلشو بیمتال کدام است؟

کابلشو بیمتال DTL1 و DTL2 که برای درک تفاوت هر کدام میتوانید از سایت شینال دیدن کنید.