کابلشو آلومینیومی | خرید و لیست قیمت

خانه | فروشگاه | کابلشو آلومینیومی

[کل: 1 میانگین: 4]

خرید کابلشو آلومینیومی

به طور کلی جهت متصل کردن هادی سیم به شینه و سایر محل‌های مورد نظر، می‌بایست از وسیله‌ای با عنوان کابلشو برای اتصال استفاده کرد. کابلشو آلومینیومی یکی از نمونه‌های‌ مهم کابلشو در صنایع محسوب می‌شود. این محصول دارای امنیت بسیار بالایی است که در این مدل کابلشو برخی از علائم روی قسمتی از آن حک می‌گردد.

محصولات پیشنهادی:

حروف و شماره سیم
گلند پلاستیکی
گلند فلزی
وارنیش حرارتی

کابلشو آلومینیومی چیست و چه کاربردی دارد؟

کابلشو آلومینیومی

به طور کلی جهت متصل کردن هادی سیم به شینه و سایر محل‌های مورد نظر، می‌بایست از وسیله‌ای با عنوان کابلشو برای اتصال استفاده کرد. کابلشو آلومینیومی یکی از نمونه‌های‌ مهم کابلشو در صنایع محسوب می‌شود. این محصول دارای امنیت بسیار بالایی است که در این مدل کابلشو برخی از علائم روی قسمتی از آن حک می‌گردد. به‌ طور کلی علائمی که بر کابلشو آلومینیومی حک ‌شده است به شرح زیر است:

۱) مقطع هادی برای این محصول

۲) علامت مختصر تیم یا برند سازنده

۳) اندازه قطر سوراخ متناسب با پیچ

کابلشوی آلومینیومی همچون کابلشوهای دیگر جهت اتصال کابل هادی به شینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس این کابلشو با توجه به استفاده از جنس کابل هادی تعیین می‌گردد. (جنس این محصول اصولا از لوله‌های آلومینیومی است.) بهره‌گیری از کابلشو آلومینیومی غیر استاندارد موجب می‌شود تا کابلشو قدرت کافی جهت انتقال جریان نامی کابل را از دست بدهد و باعث گرم شدن محل اتصال و در نتیجه  منجر به آتش‌ سوزی گردد. موقعی که دو کابلشو با کمک یک پیچ به‌ طور همزمان باز یا بسته می‌شود، این امکان وجود دارد که از دو کابلشو آلومینیومی به صورت همزمان استفاده نمود. در ادامه این مطلب در رابطه با کابلشو آلومینیومی توضیحات بیشتری خواهیم داد. با ما همراه شوید.

 

کابلشو آلومینیومی چیست؟

اتصال دو سر کابل فشار ضعیف و یا یک سر کابل فشار ضعیف، فشار متوسط و یا فشار قوی به تغذیه کننده یا همان مصرف کننده توسط قطعه‌ای فلزی با عنوان کابلشو(Cable Lug)  صورت می‌پذیرد.

کابلشوها به انواع گوناگونی دسته‌بندی می‌شوند که می‌توان آنها را به لحاظ جنس به کابلشو مسی، کابلشوی آلومینیومی، کابلشو دو فلزی یا بیمتال، کابلشو فول بیمتال تقسیم نمود. همچنین در نحوه برقراری تماس با دو هادی کابل به کابلشو پرسی و کابلشو پیچی تقسیم می‌شوند و به لحاظ شکل ظاهری و مشخصات قسمت انتهایی کابلشو به کابلشو تخت، کابلشو میله‌ای، کابلشو دو سوراخه و… دسته‌بندی می‌شوند.

به منظور هر کابردی،  انتخاب صحیح کابلشو به طور قطع دارای اهمیت بسیار زیادی خواهد بود. کابلشوها را می‌توان برای هر سطح و ولتاژی استفاده نمود.‌ اما باید به این نکته توجه داشت که از کابلشو فشار قوی جهت اتصال با جریان الکتریکی زیاد و از کابلشو فشار ضعیف جهت اتصال با جریان الکتریکی اندک بهره برد.

 

کاربرد کابلشو آلومینیومی

با در نظر گرفتن روند رو به رشد کاربرد آلومینیوم در شبکه‌های برقی، از کابلشوی آلومینیومی به منظور کاهش خسارات و صدمات جانی استفاده می‌شود. در واقع از کابلشو آلومینیومی می‌توان در سطح مقطع سیم‌های مختلفی (۲۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر مربع) استفاده نمود. زمانی می‌توان از کابلشوهای آلومینیومی استفاده نمود که محل کابل و محل اتصال هر دو از جنس آلومینیوم باشند. کابلشو آلومینیومی به طور کلی مجموعه‌ای از تجهیزات کاربردی اعم از سیم‌ها و کابل‌ها بوده که نقش به سزایی در نظم بخشیدن به کابل‌ها و اتصالات خواهد داشت.

این کابلشو نسبت به سایر انواع کابلشو، دارای حداکثر مقاومت و پایداری الکترونیکی بوده و به صورت کلی در اندازه استاندارد ۱۲۰ و با رنگ و جنس آلومینیوم تولید می‌گردد؛ کابلشو آلومینیوم برای اتصال سیم آلومینیوم به شبکه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابلشو آلومینیومی

انواع کابلشو آلومینیومی

به صورت کلی کابلشوهای آلومینیومی  شامل موارد زیر هستند:

۱)  دو سوراخه

۲)  چهار سوراخه

۳) پیچی

۴)  زاویه‌دار

۵)  استاندارد

کابلشو آلومینیومی پیچی از نسل‌های جدید اتصال کابل بوده و طراحی آن به صورتی است که دیگر نیازی به پرس‌ کاری نخواهد بود. نوع پیچی این کابلشو نسبت به دیگر انواع کابلشوهای آلومینیومی، نصب راحت و آسانی دارد.

کابلشوهای آلومینیومی پیچی می‌توانند به صورت گسترده‌ای انواع کابل‌های باز را در اندازه‌های متفاوت پوشش‌دهی ‌کنند. معمولاً سطح کابلشو آلومینیومی پیچی را یک ‌لایه‌ قلع یکنواخت تشکیل داده است و به دلیل شیارهای زیادی که در این نوع کابلشو وجود دارد، اتصال بهتری میان هادی و کانکتور برقرار خواهد شد.

از انواع دیگر کابلشو آلومینیوم می‌توان کابلشو لوله‌ای، کابلشو پرسی و کابلشو ورقه‌ای را نام برد. اصولأ از کابلشوهای پرسی آلومینیومی در کابل‌هایی که هادی افشان و نیمه افشان مفتولی دارند استفاده می‌شود و کابلشوهای ورقه‌ای آلومینیومی اغلب در هادی‌های رشته‌ای نیمه افشان و افشان کاربرد دارند.

 

نکات مهم استفاده از کابلشوی آلومینیومی

جهت اتصال کابل‌های مفتولی که قطر آنها بیشتر از ده میلی‌متر و نیز کابل‌های افشان که قطرشان بیشتر از یک میلی‌متر مربع است، می‌بایست از کابلشوهای موزون با جنس کابل‌ هادی در هر یک از این موارد استفاده نمود. ولی در صورتی که قطر مقطع در کابل‌های مفتولی تقریبا شش میلی‌متر مربع باشد، جهت متصل کردن آن نیازی به کابلشو نخواهد بود.

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که تنها موقعی می‌توان از دو کابلشو استفاده نمود که هر دو کابلشو در زمان باز یا بسته کردن یک پیچ به طور همزمان باز و بسته گردند. در غیر این صورت به کار بردن دو کابلشو امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

نحوه انتخاب کابلشو

استفاده از کابلشو باکیفیت امری بسیار ضروری به شمار می‌رود. چرا که نمونه‌های غیراستاندارد آن منجر به آتش سوزی خواهند شد.

 کابلشو بیمتال در مواقعی کاربرد دارد که یک سیم یا کابل با هادی آلومینیوم باید به یک شینه از جنس مس اتصال یابد. در این اتصال، کابلشو آلومینیومی و یا مسی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. به این دلیل که استفاده از کابلشوهای هم جنس، سرعت اکسیداسیون را بالا می‌برند. در حقیقت باید گفت کابلشو بیمتال بالاتریت استفاده را نسبت به دیگر کابلشوها دارد.

بر روی هر کابلشو دو عدد حک گردیده است که عدد اول نشان دهنده قطر سیم و یا کابلی است که باید داخل کابلشو قرار بگیرد و عدد دوم بیانگر سایز و قطر حفره است. از کابلشو جهت ایجاد اتصال کابل‌های افشان که سطح مقطع آنها بیش از یک میلی‌متر مربع است، استفاده می‌گردد. علاوه بر این جهت اتصال کابل‌های مفتولی با سطح مقطع بیش از ده میلی‌متر مربع نیز کابلشو کاربرد خواهد داشت. کابلشوها از یک حفره سر یا کله‌گی برخوردار هستند که محل پیچ شدن به انواع دستگاه‌ها است. قطر این حفره از 4 تا 12 و در موارد اندکی، بالاتر نیز خواهد بود.

کابلشو آلومینیومی

اندازه و نحوه اتصال کابلشو

معمولاً اندازه کابلشوها بر حسب سایز کابل‌ها انتخاب می‌شوند. در سایزهای کوچک‌تر معمولاً این محصولات با عنوان سر سیم و وایرشو که دارای بخش پلاستیکی نیز هستند، تولید می‌شوند. ولی از سایز 6 شروع می‌شوند و به طور تدریجی و استاندارد به سایز 300 می‌رسند و از سایز 400 تا 630 به صورت اختصاصی تولید می‌گردند. به منظور استفاده از کابلشو و برقراری اتصال، می‌بایست ابتدا سر کابل مد نظر لخت شود و درون یک کابلشو متناسب با ویژگی‌های کابل قرار داده شود؛ سپس کابلشو پرس شود و قسمت پرس شده به کمک یک شیرینگ و چسب مخصوص برق عایق بندی گردد.

 

مزایای استفاده از کابلشو

بهره‌گیری از کابلشو، ایمنی بالایی را برای کاربر فراهم می‌آورد و همچنین می‌‌تواند اتصال محکم‌تر و مطمئن‌تری را به افراد ارائه دهد.

هنگام استفاده از کابلشوی آلومینیومی به چسب نیازی نخواهد بود و به روند کار سرعت بیشتری نیز خواهد داد.  از دیگر مزایای کابلشو می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اطمینان
 • امنیت
 • کاهش صدمات
 • بالا بردن سرعت
 • دقت در راندمان
 • افزایش استحکام اتصالات
 • تنوع زیاد و مناسب

 

امنیت در کابلشو آلومینیومی

استفاده از کابلشو امنیت بالاتری را در مقایسه با روش‌های پیشین برای اتصال فراهم می‌آورد.

به کار بردن چسب که در شیوه‌های قدیمی‌تر مرسوم بود، امنیت بسیار کمی داشتند و در حالی که این مشکل با استفاده از کابلشو برطرف شده است.

 

رایج‌ترین استاندارد 

در حال حاضر رایج‌ترین استانداردی که در سراسر دنیا جهت تولید کابلشو مورد استفاده قرار گرفته است، استانداردDIN  است. لازم به ذکر است که هر محصولی که با این استاندارد تولید گردد از کیفیت بالایی برخوردار خواهد بود.

 

خرید کابلشو آلومینیومی

به صورت کلی اشخاص هنگام خرید کابلشوهای آلومینیومی می‌بایست موارد مهم زیر را در نظر داشته باشند:

 • دقت به ابعاد و سایز کابلشوی آلومینیومی مد نظرشان
 • دقت به مدل و جنس کابلشو
 • کابلشو می‌بایست فاقد درز باشد و از درصد خلوص ۹۹٪ برخوردار باشد.
 • دقت به انواع استانداردهای جهانی این نوع کابلشو
 • دقت به قیمت و کیفیت این نوع کابلشو
 • حداکثر کارایی کابلشو
 • دقت به وزن اولیه‌ کابلشو آلومینیومی

پرطرفدارترین و محبوب‌ترین برندهای کابلشوی آلومینیومی در کشور می‌توان برندهای کلاته، کلوته و رحیل را نام برد. در واقع خرید کابلشوهای آلومینیومی بی‌کیفیت و نامناسب امکان دارد موجب به وجود آمدن انواع مشکلات و صدمات غیر قابل جبرانی در آینده گردد.

 

قیمت کابلشو آلومینیومی

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین موارد جهت خرید کابلشوهای آلومینیومی، قیمت است و می‌بایست با در نظر داشتن ساختار کلی کابلشو آلومینیومی، استانداردهای کابلشو، جنس مرغوب کابلشو آلومینیومی و… کابلشو مد نظرتان را با در نظر گرفتن کارکرد خود تهیه نمایید.

مورد دیگری که می‌بایست به آن توجه داشته باشید این است که چنانچه یک کابلشو آلومینیومی به لحاظ قیمت در رده بالایی بود، این گرانی قیمت به دلیل کیفیت بالای کابلشو است؛ همچنین بالا رفتن قیمت بهای فلز آلومینیوم در دنیا نیز موجب می‌شود که قیمت کابلشو آلومینیومی افزایش پیدا کند.

 

جمع بندی | کابلشو آلومینیومی

کابلشوهای آلومینیومی در مقابل زنگ زدگی و رطوب و نیز شرایط جوی نامناسب از مقاومت بالایی برخوردار است و امکان استفاده در مدت زمان طولانی‌تری وجود دارد. درصد خلوص کابلشو با استاندارد DIN به 99.5 درصد می‌رسد. کابلشو آلومینیومی از تنوع بالایی برخوردار است که هر کدام کاربرد مختص خود را دارند. کابلشوهای آلومینیومی استاندارد، کابلشوهای آلومینیومی دو سوراخه، کابلشوهای آلومینیومی چهار سوراخه، کابلشوهای آلومینیومی زاویه دار، کابلشوهای آلومینیومی پیچی از انواع کابلشوها هستند.

سوالات متداول

کابلشو آلومینیومی چیست؟

به طور کلی جهت متصل کردن هادی سیم به شینه و سایر محل‌های مورد نظر، می‌بایست از وسیله‌ای با عنوان کابلشو برای اتصال استفاده کرد. کابلشو آلومینیومی یکی از نمونه‌های‌ مهم کابلشو در صنایع محسوب می‌شود. این محصول دارای امنیت بسیار بالایی است که در این مدل کابلشو برخی از علائم روی قسمتی از آن حک می‌گردد.

کاربرد کابلشو آلومینیومی

با در نظر گرفتن روند رو به رشد کاربرد آلومینیوم در شبکه‌های برقی، از کابلشوی آلومینیومی به منظور کاهش خسارات و صدمات جانی استفاده می‌شود. در واقع از کابلشو آلومینیومی می‌توان در سطح مقطع سیم‌های مختلفی (۲۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر مربع) استفاده نمود. زمانی می‌توان از کابلشوهای آلومینیومی استفاده نمود که محل کابل و محل اتصال هر دو از جنس آلومینیوم باشند. کابلشو آلومینیومی به طور کلی مجموعه‌ای از تجهیزات کاربردی اعم از سیم‌ها و کابل‌ها بوده که نقش به سزایی در نظم بخشیدن به کابل‌ها و اتصالات خواهد داشت.