خرید زغال صنعتی | قیمت ذغال صنعتی | گرافیت صنعتی

خانه | فروشگاه | زغال صنعتی

[کل: 5 میانگین: 4.2]

خرید انواع زغال صنعتی و گرافیت ابزار های صنعتی

زغال صنعتی به طور کلی برای عبور جریان الکتریکی از بین قسمت های ثابت و درحال چرخش موتورها استفاده می شود. به طور دقیق تر بخواهیم بگوییم، در یک موتور استاندارد، کموتاتور روی یک شفت می چرخد و گرافیت صنعتی ثابت روی آن می چرخد تا به اینصورت جریان الکتریکی و مدار کامل شود. فروشگاه شینال به طور تخصصی انواع مختلف این محصول را به شما ارائه می دهد. در هر یک از بخش های زیر میتوانید به بررسی ذغال مورد نظر خود بپردازید.

محصولات پیشنهادی:

شینه فانتزی و مسی
چسب پارچه ای
چسب برق

اطلاعات کامل درباره ذغال صنعتی

در این قسمت به طور کامل به این محصول پر کابرد پرداخته ایم و با هم انواع گرافیت و ذغال را بررسی می کنیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا قبل از خرید این محصول به صورت کامل با آن آشنا شوید. همچنین اگر سوالی برایتان بی جواب ماند با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید. زغال صنعتی یا زغال موتور الکتریکی نقش مهمی در موتورها و ژنراتورها دارند و به عنوان رسانای الکتریکی عمل می‌کنند. این امر با عبور جریان الکتریکی بین سیم های ثابت و دوار موتور به دست می آید. یک ذغال ممکن است یک یا چند بلوک کربنی و یک یا چند شنت یا پایانه داشته باشد. اغلب زغال های متعددی در یک موتور یا ژنراتور وجود دارد.

خرید ذغال صنعتی

تاریخچه زغال

در گذشته زغال صنعتی از سیم ساخته می شد و در اصل ذغال های سیمی بودند و همین مورد باعث فرسوده شدن کموتاتور و بسیاری مشکلات دیگر میشد. در نهایت با معرفی و به وجود آمدن ذغال های کنونی بسیاری از این مشکلات حل شد و عمر تجهیزات درگیر با زغال افزایش یافت. همچنین بخاطر ویژگی های خاص این محصول اتصال بسیار آسان صورت گرفت و در نهایت با توجه به نیاز های متفاوت برای هر ابزار ذغال مخصوص طراحی گردید.

انواع مختلف ذغال

گرافیت ها در چهار دسته اصلی موجود می باشد:

 • گرافیت کربن
 • الکتروگرافیت
 • گرافیت
 • گرافیت فلزی

که در سایزهای مختلف و کاربرد های مختلف وجود دارند که درباره هر یک در ادامه توضیح می دهیم:

گرافیت کربن

این نوع برای موتورهای الکتریکی از قدیمی ترین انواع زغال هستند. آنها از مواد با استحکام بالا ساخته شده‌اند، اما عموماً در ماشین‌های قدیمی‌تر و سرعت پایین‌تر استفاده می شونداصطکاک زیاد با این نوع مواد، آن را برای استفاده امروزی روی کموتاتورها نامناسب می کند.

الکترو گرافیت

خصوصیت بارز این مدل زغال در استحکام بالا و چگالی است. این به دلیل مواد اولیه ای است که برای ساخت این ذغال ها استفاده می شود. همین باعث توانایی جابجایی بیشتر، عملکرد در تنظیمات دمای بالا/رطوبت کم و در نتیجه عمر طولانی تر است.

گرافیت ها

این نوع ذغال با گرافیت متصل به رزین لایه بندی می شوند تا یک ماده برس لایه ای را تشکیل دهند.کیفیت عالی آنها در کموتاتورها و حلقه های لغزنده مشخصه این زغال های گرافیتی است. کاربرد سریع برس های گرافیتی برای محافظت از کموتاتور یا حلقه لغزش در حین کار در اتمسفرهای آلوده مفید است. جذب کم و چگالی بالاتر آنها در کاهش رزوه‌های کموتاتور موجود در محیط‌های آلوده ارزشمند است.

گرافیت های فلزی

برس های کربن گرافیت فلزی برای موتورهای الکتریکی اغلب از گرافیت طبیعی و پودرهای فلزی ریز ساخته می شوند. مس رایج ترین است، اما گاهی اوقات از نقره، قلع و سرب استفاده می شود. برس های گرافیتی فلزی به دلیل مقاومت کم برای بسیاری از کاربردها ایده آل هستند. برس های گرافیتی فلزی روی کموتاتور ژنراتورهای آبکاری که دارای ولتاژ پایین و چگالی جریان برس بالا هستند استفاده می شود. آنها بر روی حلقه‌های موتورهای القایی روتور زخمی عمل می‌کنند که در آن تراکم جریان برس بالا نیز دیده می‌شود. برس های گرافیتی فلزی به دلیل افت تماس کم با برس های زمینی استفاده می شوند.

اصطلاح “برس کربن” در تاریخ مهندسی برق با تغییر مواد ساخته شده از سیم مسی که شبیه یک قلم مو بود به گرافیت و کربن ظاهر شد. ذغال صنعتی ده ها سال است که در حال تکامل هستند. امروزه آنها سخت افزاری ضروری برای ماشین های الکتریکی DC هستند.

ذغال ابزار برقی

انواع مدل های زغال صنعتی

زغال صنعتی یک تکه جامد

زغال صنعتی جامد ساده ترین نوع ذغال هستند که در ابتدایی ترین ماشین ها با ملاحظات الکتریکی و/یا مکانیکی کم یا بدون ملاحظات الکتریکی استفاده می شوند.

ذغال کسری اچ پی

به این ذغال ها به دلیل فنر متصل شده برای بارگیری زغال در جا زغال فارش دار نیز گفته می شود. اکثراً یک تکه هستند، با این حال، برس های FHP را نیز می توان تقسیم کرد.  

زغال های اسپلیت یا چند تکه

ذغال اسپلیت با کنار هم قرار دادن 2، 3 یا چند بخش ذغال در یک واحد طراحی می شوند که منجر به تماس الکتریکی و مکانیکی بهینه می شود. تقسیم ذغال باعث می شود نقاط تماس الکتریکی بیشتری بین سطح برس و کموتاتور و فشار یا ظرفیت سواری به طور یکنواخت توزیع شود. زغال ها را می توان توسط یک گیره پرچ شده به هم نگه داشت، با این حال، در بیشتر کاربردهای مدرن، آنها را به یک رویه سخت لاستیکی می چسبانند.

ذغال صنعتی چیست؟

عیب یابی زغال صنعتی

با توجه به این که کاربرد اصلی زغال صنعتی هدایت جریان به کموتاتور موتور گردان است برای این که این قطعه بتواند عملکرد درست داشته باشد باید سایز اجزا متصل به آن نیز به خوبی وظیفه خود را انجام دهند. ذغال ها باید تماس خوبی با قسمت های متحرک داشته باشد تا هم عمر کافی داشته باشد و هم در هنگام کار جرقه نزند.

به هر صورت اگر ذغال صنعتی دستگاه شما به خوبی کار نمی کند حتماً موارد زیر را هم بررسی نمایید:

 1. عوامل خارجی مانند لرزش موتور، کارکرد زیاد، یا تهویه ناکافی موتور را بررسی کنید.
 2. وضعیت کموتاتور را بررسی کنید.
 3. قطب های استاتور و سیم پیچ را بررسی کنید. آیا آنها به درستی متصل هستند؟
 4. جابجایی و سیم پیچ های اصلی را بررسی کنید.
 5. مقاومت عایق را بررسی کنید.

دلایل مهمی که باعث سایش ذغال صنعتی در موتور های DC میشود چیست؟

 • ذغال ها اشتباه نصب شده اند یا ذغال با اندازه اشتباه نصب شده اند
 • زغال های که به دلیل استفاده زیاد یا استفاده بیش از حد الکتریکی آسیب دیده اند
 • گسل های سیم پیچ
 • افزایش ولتاژ به موتور
 • مشکلات کموتاتور – جرقه زدن بیش از حد ناشی از فرسودگی برس ها
 • برس ها به شکلی نیستند که با قوس کموتاتور مناسب باشند

قیمت ذغال برقی

چرا باید گرافیت صنعتی فرسوده را تعویض کرد؟

کربن یک فلز نرم است و گرافیت صنعتی به گونه ای طراحی شده است که در طول زمان فرسوده می شوند. دلیل این هم که از یک فلز نرم مثل کربن استفاده می شود برای کاهش آسیب وارده به کموتاتور از طریق اصطکاک می باشد. حتما برای شما هم پیش آمده است که قبل از اینکه ذغال شروع به سایش کند، روی کموتاتور جرقه ایجاد می کند. زمانی که این ذغال ها به طور کامل فرسوده شوند، موتور مورد نظر قبل از اینکه به طور کامل از کار بیافتد، ضعیف کار میکند. این شرایط آسیب ها زیادی به موتور وارد می کند و باید از آن جلوگیری کرد.

چگونه بفهمیم که زغال صنعتی نیاز به تعویض دارد؟

هنگامی که ذغال موتور شما فرسوده می شوند، علائم زیر را مشاهده خواهید کرد:

 1. کاهش عملکرد : یکی از اولین چیزهایی که متوجه خواهید شد این است که عملکرد ابزار ضعیف میشود و مثل سابق کار نمی کند. ممکن است مجبور شوید آن را تکان دهید تا کار را شروع کنید و احتمالاً به دور های بالایی که قبلاً می رسید نمی رسد.
 2. بوی سوختن: علامت رایج بعدی بوی سوختن است. این نشانه ای است که دغال ها کاملاً فرسوده شده اند و در نتیجه بین قطعات اصطکاک ایجاد می شود.
 3. جرقه : درست است که دیدن جرقه در ابزارهای برقی امری رایج است اما باید توجه کنید که دیدن مکرر جرقه آن هم به مقدار زیاد دقیقا نشانه پایان عمر ذغال ابزار است. می‌توانید جرقه‌ها را از طریق دریچه‌های خنک‌کننده روی ابزارتان مشاهده نمایید، تا اگر تعداد و مقدار آن بیشتر شد بتوانید فرسودگی زغال را تشخیص دهید.
 4. بدون برق/ناسازگار : آخرین علامت فرسوده شدن زغال ها این است که ابزار در حین استفاده شروع قطع و وصل شود.البته نه به خاطر جریان برق پس ابتدا مطمئن شوید جریان برق به خوبی برقرار است. این نشانه واضحی است که آنها کاملاً فرسوده شده اند

کاربرد ذغال صنعتی

سوالات متداول

زغال صنعتی چیست؟

زغال صنعتی یا گرافیت یا برس کربن قطعه ای است که برای هدایت جریان الکتریکی بین قسمت های ثابت و دوار موتور استفاده می شود. در یک ژنراتور یا موتور، کموتاتور روی یک شفت می چرخد ​​و برس کربن ثابت روی آن می چرخد ​​تا جریان الکتریسیته و مدار کامل شود.

آیا ذغال ابزار ها فرسوده میشوند؟

بله، این ذغال یکی از اجزای مصرفی است که پس از یک دوره استفاده از ابزار باید تعویض شوند.

چرا باید زغال یا گرافیت ابزار را تعویض کرد؟

بسیاری از خرابی‌های موتور به دلیل فرسودگی ذغال، بلوک‌های نرم کربنی که تماس الکتریکی با کموتاتور موتور را کامل می‌کنند، ایجاد می‌شوند. هنگامی که این زغال ها فرسوده می شوند، موتور جرقه می زند و ممکن است تماس الکتریکی ناقص باشد. و به مرور باعث خرابی موتور می شود.

زمان مناسب تعویض زغال صنعتی چه زمانی است؟

زغال ابزار را به صورت دوره ای بررسی کنید. آن‌ها را تا زمانی که تا حدود یک چهارم اینچ فرسوده شوند استفاده کنید و پس آن می بایست تعویض شوند. همچنین اگر ذغال علائم شکستگی، خرد شدن یا سوختن داشت، باید آن را تعویض کنید.

زغال ابزار را باید هر چند وقت تعویض کرد؟

ذغال ها معمولاً  بین 2 تا 10 سال در اکثر ابزارهای برقی بسته به میزان استفاده از آنها دوام خواهند داشت. برخی از زغال ها بسته به قدرت ابزار می توانند بیشتر از سایرین دوام بیاورند.

چگونه زغال ابزار را تعویض کنیم؟

ابتدا بررسی کنید که ابزار شما ذغال دارد یا نه. معمولا بیشتر ابزار ها برقی دارای زغال هستند. در نهایت تعویض آن به سادگی تعویض باتری است. پس نگران نباشید.