رابط مسی | موف مسی | خرید و لیست قیمت

خانه | فروشگاه | رابط مسی

[کل: 1 میانگین: 5]

خرید رابط مسی

در برق کشی اغلب ساختمان‌های امروزی از سیم‌های کابل مسی استفاده می‌شود. سیم‌های مسی به دلیل ویژگی‌هایی که دارند توانسته‌اند به خوبی جای خود را در صنعت الکتریک جهان باز کنند. البته گاهی اوقات از سیم‌های آلومینومی نیز استفاده می‌شود اما سیم‌های مسی همچنان غالب هستند. گاهی پیش می‌آید که لازم می‌شود دو سیم کابل مسی را به هم متصل کنید. در چنین مواقعی باید از رابط مسی یا موف مسی استفاده کنید.

محصولات پیشنهادی:

کابلشو بیمتال
کابلشو مسی
رابط آلومینیومی
کابلشو آلومینیومی

آشنایی با رابط یا موف مسی + راهنمای خرید

رابط مسی

در برق کشی اغلب ساختمان‌های امروزی از سیم‌های کابل مسی استفاده می‌شود. سیم‌های مسی به دلیل ویژگی‌هایی که دارند توانسته‌اند به خوبی جای خود را در صنعت الکتریک جهان باز کنند. البته گاهی اوقات از سیم‌های آلومینومی نیز استفاده می‌شود اما سیم‌های مسی همچنان غالب هستند. گاهی پیش می‌آید که لازم می‌شود دو سیم کابل مسی را به هم متصل کنید. در چنین مواقعی باید از رابط یا موف مسی استفاده کنید.

موف مسی وسیله‌ای است که به شما امکان می‌دهد یک اتصال ایمن بین دو کابل مسی برقرار کنید که تحت شرایط محیطی از هم جدا نشده و یا باعث ایجاد آتش‌سوزی نشود. در این مقاله قصد داریم به معرفی رابط مسی و ویژگی‌های آن بپردازیم. در صورتی که تمایل به اطلاعات بیشتر دارید می‌توانید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

رابط یا موف مسی چیست؟

رابط یا موف وسیله‌ای است که به کمک آن می‌توانید سیم‌های کابل را به صورتی کامل استاندارد به هم متصل کنید. موف‌ها در انواع و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند و شما بسته به نوع کاربردی که لازم دارید می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید. موف‌ها را بر اساس جنس آن‌ها می‌توان به سه نوع رابط یا موف مسی، موف آلومینیومی و موف بی متال تقسیم کرد.

بر اساس نحوه اتصال نیز می‌توان موف‌ها را در دسته‌‌های موف پرسی، موف پیچی و موف لحیمی دسته‌بندی کرد که موف‌های پرسی رایج‌ترین نوع آن‌ها هستند.

موف‌های مسی برای اتصال دو کابل مسی، موف‌ آلومینیومی برای اتصال دو کابل آلومینیومی و و موف بی متال برای اتصال یک سیم مسی و یک سیم آلومینیومی استفاده می‌شود.

نکته مهم در تولید موف‌ این است که فلز استفاده شده در آن‌ها باید خلوص بسیار بالایی داشته باشد. زیرا خلوص بالا باعث می‌شود رسانایی آن بالاتر باشد و برای مصارف صنعتی و ولتاژ بالا دچار ذوب و آتش‌سوزی نشود.

همچنین توصیه می‌شود هیچ‌گاه از یک موف مسی برای کابل آلومینیوم ( یا برعکس) استفاده نکنید. زیرا به دلیل اختلاف نقطه ذوب و واکنش در برابر تغییرات دمایی می‌تواند باعث جدا شدن سیم و موف از یکدیگر و بروز حادثه شود. برای اتصال سیم آلومینیوم و سیم مسی به یکدیگر نیز حتما از رابط یا موف بی متال استفاده کند تا در اثر گذشت زمان دچار قطع اتصال نشود.

چرا از سیم مسی برای کابل کشی استفاده می‌شود؟

دلایل بسیاری وجود دارد که باعث می‌شود سیم مسی انتخاب مناسبی برای کابل کشی ساختمان‌ها و استفاده در بسیاری از صنایع باشد:

 • سیم مسی بهترین رسانا است. مس دارای بالاترین رتبه هدایت الکتریکی در بین تمام فلزات غیر گران‌بها است. رسانایی شاخصی است که مشخص می‌کند یک فلز چقدر بار الکتریکی را جابه‌جا می‌کند. برای مثال، آلومینیوم تنها ۶۱ درصد رسانایی مس را دارد.
 • مس انعطاف پذیر است. استحکام، سختی و انعطاف ذاتی سیم  مسی و رابط یا موف مسی کار با آن را بسیار آسان می‌کند. با وجود اینکه کمی انعطاف پذیری دارد، هیچ گونه استحکامی را از دست نمی‌دهد. هنگامی که آن را خم می‌کنید شکننده نیست، بنابراین ترک نمی‌خورد و نمی‌شکند.
 • ایمنی. ذوب یک سیم مسی به مقدار زیادی انرژی گرمایی نیاز دارد. از نظر ایمنی، مس یکی از بهترین گزینه‌های شما خواهد بود. اگر اضافه بار یا موجی از سیم عبور کند، احتمال ذوب یا سوختن آن وجود ندارد. این بدان معنی است که احتمال آتش سوزی شما در نتیجه مشکل برق بسیار کاهش می‌یابد.
 • عدم تغییر شکل. هنگامی که از موادی غیر از مس برای سیم کشی اشیا استفاده می‌شود، گاهی اوقات می‌توانند محل اتصال خود را شل کرده و فاصله ایجاد کنند. این می‌تواند منجر به برخی از شرایط خطرناک در هنگام سیم کشی برق شود. با اتصالات کابلی دسته‌بندی شده، کابل کشی غیر ایمن می‌تواند منجر به افت اتصال و آتش‌سوزی شود.
 • سازگاری. نداشتن سیم کشی مسی می‌تواند در آینده مشکلات ناسازگاری ایجاد کند. به عنوان مثال، اکثر تولید کنندگان لوازم خانگی و تجهیزات الکتریکی مشخص می‌کنند که سیم مسی در تمام محصولات آن‌ها وجود دارد.
 • مقرون به صرفه بودن. به طور کلی، نصب سیم مسی نسبت به فیبر هزینه کمتری دارد.

رابط مسی

مقایسه سیم مسی و سیم آلومینیومی | رابط یا موف مسی

تفاوت اصلی سیم آلومینیوم و سیم مسی در این است که هر دو دارای خواص متفاوتی هستند و این به دلیل ویژگی‌های شیمیایی و فیزیک متفاوت آن‌ها است. هزینه، وزن، رسانایی، انعطاف، رنگ، کشش، مقاومت در برابر گرما و بسیاری عوامل دیگر متفاوت است. سیم‌های آلومینیومی نسبت به سیم‌ مسی ارزان‌تر، رسانایی کمتر، سبک‌تر و خورنده‌تر و انعطاف‌پذیرتر و کششی‌تر هستند.

مفتول‌های آلومینیومی مقرون به صرفه‌تر هستند و سیم سبک‌تر هستند که استفاده از آن را افزایش می‌دهد. اگرچه سیم آلومینیومی به دلیل ویژگی خورنده بودن نمی‌تواند در هر جایی استفاده شود و تولید سیم از جنس آلومینیوم به دلیل ماهیت کمتر منعطف و شکل پذیری آن کمی دشوارتر است.

سیم‌های مسی را می‌توان به راحتی از تهیه کرد زیرا انعطاف پذیری و کشش بیشتری دارد و همچنین می‌توان از آن در مکان‌های بیشتری حتی در دمای بالا استفاده کرد، اما تنها ایراد آن قیمت و وزن زیاد آن است. سیم‌های مسی گران هستند و از نظر وزن سنگین‌تر هستند.

جدول مقایسه بین سیم آلومینیومی و سیم مسی

پارامترهای مقایسه

سیم آلومینیومی

سیم مسی

رسانایی

از نظر رسانایی نسبتا کمتر است.

از نظر رسانایی بالاتر است.

وزن

سبک‌تر است

نسبتا سنگین تر است.

مقاومت حرارتی

در دمای بالا منبسط می‌شود و در دمای پایین منقبض می‌شود.

می‌تواند در برابر تاثیر تغییرات حرارتی مقاومت کند.

هزینه

نسبتا ارزان‌تر است.

گران‌تر است

استحکام انعطاف پذیر و کششی 

نسبتا انعطاف پذیری و کشش کمتری دارد.

انعطاف پذیرتر و کششی‌تر است

 

مزایای استفاده از رابط یا موف مسی

رسانایی الکتریسیته

وقتی صحبت از رسانایی الکتریکی می‌شود، رابط مسی بهترین است، به همین دلیل برای اتصال کابل‌ها و ترانسفورماتورها استفاده می‌شود.

رسانای حرارتی

موف مسی یک رسانای حرارتی خوب است، به همین دلیل از آن برای انتقال برق AC، ماشین‌های آب بندی حرارتی و یا هر چیزی که قدرت حرارتی آن بسیار بالا است استفاده می‌شود.

غیر خورنده

رابط یا موف مسی انتخاب ایده‌آلی در نظر گرفته می‌شود زیرا غیر خورنده است، به این معنی که با مواد شیمیایی واکنش نشان نمی‌دهد و آن را  برای انواع استفاده‌های صنعتی و ساختمانی عالی می‌کند.

انعطاف پذیری

موف مسی انعطاف پذیرتر است و همچنین کشش بیشتری نسبت به سیم‌های آلومینیومی دارد و احتمال شکستگی در آن کمتر است.

رابط مسی

نکات ایمنی هنگام استفاده از رابط یا موف مسی

اگرچه رابط‌های مسی مشکلات ایمنی کمتری نسبت به موف آلومینیومی دارند اما باید توجه داشت که برق همیشه خطرناک است. در نتیجه اگر روی یک پروژه کابل کشی فعالیت می‌کنید، حتما اقدامات پیشگیری ایمنی را رعایت کنید.

هنگام استفاده از رابط یا موف مسی به این موارد دقت کنید:

 • از رابط مسی مناسب در اندازه متناسب با تعداد سیم هایی که وصل می‌کنید استفاده کنید.
 • فقط از موف مسی استاندارد و برند معتبر استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که انتهای سیم به طور کامل توسط موف مسی پوشانده شده است. نوار چسب جایگزین مطمئنی برای پوشاندن سیم در معرض دید نیست.
 • هنگامی که سیم‌ها را دوباره وصل می‌کنید، ممکن است انتهای آن آسیب ببیند. برای مطمئن شدن از ایمنی اتصال، انتها سیم را کوتاه کنید و عایق آن را دوباره ببندید.
 • هنگامی که کارتان تمام شد، با کشیدن آرام سیم‌ها، مطمئن شوید که اتصال ایمن است.

 قیمت رابط یا موف مسی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت موف می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. اولین عامل که در تعیین قیمت موف مهم است جنس آن است. از آنجا که آلومینیوم ارزان‌تر از مس است، قیمت موف آلومینیوم نیز کمتر از موف مسی است. موف بی متال نیز به دلیل تکنولوژی به کار رفته در آن معمولا از هر دو آن‌ها گران‌تر است. عوامل دوم اندازه موف است. رابط‌ها از اندازه‌های بسیار کوچک تا مقیاس بسیار بزرگ برای استفاده‌های صنعتی می‌توانند متفاوت باشند. طبعا هرچه اندازه موف بزرگ‌تر باشد وزن فلز به کار رفته در آن نیز بیشتر است و قیمت بیشتری دارد. عامل دیگر موثر در قیمت موف مسی کارخانه تولید کننده آن است. طبعا قیمتی که برندهای مختلف بر محصولات خود می‌گذارند متفاوت است.

خلاصه و جمع‌بندی

در اغلب ساختمان‌ها مسکونی و تجاری و همچنین در اغلب موارد صنعتی از کابل‌های مسی برای انتقال جریان برق استفاده می‌شود. رسانایی بالای مس همچنین مقاومت بالای آن در برابر گرما و همچنین عدم واکنش در برابر مواد شیمیایی باعث شده که مس انتخاب بسیار مناسبی برای پروژه‌های صنعتی و ساختمانی باشد. گاهی پیش می‌آید که لازم است دو کابل مسی به یکدیگر متصل شوند. در این شرایط لازم است که از یک روش استاندارد برای این کار استفاده کرد. برای این اتصال از رابط یا موف مسی استفاده می‌شود.

 موف‌ها انواع مختلفی دارند و در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند. موف‌ها در انواع موف مسی، موف آلومینیوم و موف بی متال تولید می‌شوند. همچنین بر اساس نوع اتصال به سه نوع پرسی، لحیمی و پیچی تقسیم می‌شوند. در این مقاله سعی کردیم به طور مفصل در مورد موف مسی و ویژگی‌ها و مزایای استفاده از آن صحبت کنیم. امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد که یک اتصال ایمن در سیم کشی ساختمان یا کارگاه خود انجام دهید. در صورت نیاز به مشاوره یا خرید رابط یا موف مسی می‌توانید با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

رابط مسی چیست؟

در برق کشی اغلب ساختمان‌های امروزی از سیم‌های کابل مسی استفاده می‌شود. سیم‌های مسی به دلیل ویژگی‌هایی که دارند توانسته‌اند به خوبی جای خود را در صنعت الکتریک جهان باز کنند. البته گاهی اوقات از سیم‌های آلومینومی نیز استفاده می‌شود اما سیم‌های مسی همچنان غالب هستند. گاهی پیش می‌آید که لازم می‌شود دو سیم کابل مسی را به هم متصل کنید. در چنین مواقعی باید از رابط یا موف مسی استفاده کنید.

 قیمت رابط یا موف مسی؟

قیمت موف می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. اولین عامل که در تعیین قیمت موف مهم است جنس آن است. از آنجا که آلومینیوم ارزان‌تر از مس است، قیمت موف آلومینیوم نیز کمتر از موف مسی است. موف بی متال نیز به دلیل تکنولوژی به کار رفته در آن معمولا از هر دو آن‌ها گران‌تر است. عوامل دوم اندازه موف است.