رابط آلومینیومی | موف آلومینیومی | خرید و لیست قیمت

خانه | فروشگاه | رابط آلومینیومی

[کل: 2 میانگین: 3]

خرید رابط آلومینیومی

وقتی نوبت به سیم کشی خانه می‌رسد، سیم‌های مسی و آلومینیومی هر دو انتخاب‌های محبوبی هستند. به طور سنتی، سیم‌های آلومینیومی برای سیم کشی خانه استفاده می‌شد. اما امروزه سیم کشی مسی بیشتر در سیم کشی خانه استفاده می‌شود. با این حال کابل آلومینیومی ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود هنوز در موارد بسیاری ترجیح داده شود از سیم آلومینیومی استفاده شود. برای اتصال کابل‌های آلومینیومی از رابط یا موف آلومینیومی استفاده می‌شود.

محصولات پیشنهادی:

کابلشو بیمتال
کابلشو مسی
گلند فلزی
کابلشو آلومینیومی

رابط یا موف آلومینیومی چیست؟ + خرید

رابط آلومینیومی موف آلومینیومی

وقتی نوبت به سیم کشی خانه می‌رسد، سیم‌های مسی و آلومینیومی هر دو انتخاب‌های محبوبی هستند. به طور سنتی، سیم‌های آلومینیومی برای سیم کشی خانه استفاده می‌شد. اما امروزه سیم کشی مسی بیشتر در سیم کشی خانه استفاده می‌شود. با این حال کابل آلومینیومی ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود هنوز در موارد بسیاری ترجیح داده شود از سیم آلومینیومی استفاده شود. برای اتصال کابل‌های آلومینیومی از رابط یا موف آلومینیومی استفاده می‌شود.

به دلیل استفاده گسترده از سیم‌ آلومینیومی در صنعت قصد داریم در این مقاله توضیح دهیم که چگونه می‌توان دو کابل آلومینیومی را در شرایط ایمن و استاندارد به هم متصل کرد. اگر تمایل دارید با سیم آلومینیومی و ویژگی‌های آن و  شیوه اتصال آن به وسیله رابط یا موف آلومینیومی بیشتر آشنا شوید مطلب ما را تا انتها دنبال کنید.

سیم آلومینیومی چیست؟ | رابط یا موف آلومینیومی

سیم‌های آلومینیومی به طور گسترده‌ای برای کابل‌ها استفاده می‌شود. به هر حال، محبوبیت کابل‌های آلومینیومی به ویژگی‌های منحصر به فرد آن‌ها باز می‌گردد. سیم آلومینیومی به ماهیت سبک وزن و ماهیت قابل بازیافت خود شناخته شده‌اند. آلومینیوم یک فلز غیر مغناطیسی است و یکی از بهترین رساناهای برق است.

با توجه به این ویژگی‌ها، سیم‌‌های آلومینیومی معمولا در منازل استفاده می‌شود. با این حال، خانه‌های مدرن اکنون به سیم مسی روی آورده‌اند. این به این دلیل است که CPSC (کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده) فاش کرد که خانه‌های دارای سیم آلومینیومی بیش از ۵۰ برابر در معرض خطر آتش سوزی قرار دارند.

رابط یا موف آلومینیومی چیست؟

موف وسیله‌ای است که برای اتصال دو کابل فلزی به کار می‌رود. دوراهه یا رابط و یا موف که نام‌های این قطعه هستند باعث می‌شود که اتصال بسیار محکمی بین دو کابل فلزی ایجاد شود.

هنگام اتصال سیم‌ها در موف می‌توان از پیچ کردن، پرس کردن و یا در بعضی موارد از لحیم کردن استفاده کرد. به همین دلیل موف‌ها را بر اساس نحوه اتصال آن‌ها می‌توان به انواع لحیمی، پرسی و یا پیچی دسته‌بندی کرد.

انواع موف را بشناسید

مرسوم‌ترین نوع تقسیم بندی موف‌ها بر اساس جنس آن‌ها است. به همین دلیل موف‌ها را اغلب به نام موف مسی، موف بی متال و رابط یا موف آلومینیومی می‌شناسند. موف‌ها می‌توانند در اندازه‌های مختلفی تولید شوند و انتخاب شما بستگی به نوع کاربری است که از موف آلومینیومی انتظار دارید.

موف مسی

اگر قصد دارید دو کابل مسی را به هم متصل کنید باید از رابط یا موف مسی استفاده کنید. موف‌های مسی خود از جنس مس با خلوص بسیار بالا هستند که بتوانند رسانایی بسیار خوبی را ارائه دهند. موف‌های مسی به طور غالب در نوع لحیمی یا پرسی ساخته می‌شوند. موف‌های مسی را در سایزهای مختلف از سایز ۶ تا سایز ۵۰۰ می‌توانید در بازار پیدا کنید.

موف آلومینیوم

اگر قصد دارید دو کابل آلومینیومی را به هم متصل کنید باید از یک رابط یا موف آلومینیومی استفاده کنید. آلومینیوم رسانایی بالایی و وزن کمی دارد و اگر میزان رسانایی و سبکی در کار شما مهم است توصیه می‌شود از کابل آلومینیوم و موف آلومینیومی استفاده کنید. درصد خلوص دوراهه‌های آلومینیومی نیز بسیار بالا است و رسانایی بسیار بالایی را برای شما فراهم می‌کنند.

موف بی متال

حال اگر قصد داشته باشید که یک کابل آلومینیوم و یک کابل مسی را به هم متصل کنید باید از یک موف بی متال استفاده نمایید. اتصال کابل مسی و کابل آلومینیومی باید تحت شرایط ایمنی خاصی انجام شود که در صورت عدم رعایت آن می‌تواند باعث بروز آتش‌سوزی یا مشکلات دیگر شود.

هنگام اتصال سیم مسی و آلومینیومی به یکدیگر، باید از یک اتصال دهنده با درجه بندی مناسب استفاده کنید. با انجام این کار، از نقض هرگونه کد NEC جلوگیری می‌کنید. خوشبختانه، محصولی عالی برای اتصال ایمن این سیم‌های مختلف برای شما وجود دارد که موف بی متال نامیده می‌شود. در موف بی متال از هر دو فلز مس و آلومینیوم با خلوص بسیار بالا استفاده شده است.

موف فول بی متال پیچی

این موف‌ها نیز از جنس آلومینیوم ساخته شده اند اما مزیت خوب آن‌ها این است که در برابر خوردگی و اکسید شدن در برابر هوا مقاوم هستند؛ زیرا لایه از مس و روی آن لایه از قلع آبکاری شده است. این دوراهه‌ها غالبا به صورت پیچی ساخته می‌شوند.

رابط آلومینیومی موف آلومینیومی

ویژگی‌های رابط یا موف آلومینیومی

  • فراهم کردن امکان اتصال کابل‌های آلومینیومی با سایز‌های متفاوت
  • نصب راحت و مطمئن
  • هزینه کم انبارداری
  • مقاومت بالا در برابر تنش‌های مکانیکی و کشیدگی کابل
  • مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی
  • امکان اتصال هادی‌های ناهمنام
  • پر کردن خلا عدم امکان لحیم کردن سیم آلومینیومی

تفاوت کابلشو با موف چیست؟

در اینجا باید بگوییم که اساس کار کابلشو نیز مشابه موف است. با این اختلاف که ما از موف برای اتصال دو  کابل استفاده می‌کنیم. اما کابلشو برای اتصال به به شیء دیگری مثل یک پایه فیوز به کار می‌رود. یعنی در یک طرف آن سیم کابل متصل و محکم می‌شود و طرف دیگر به یک قطعه الکترونیکی مثل پایه فیوز متصل می‌گردد.

همه مطالبی که در مورد انواع موف‌ها گفتیم در مورد کابلشو نیز درست است یعنی کابلشوها نیز انواع مابلشو مسی، کابلشو آلومینیوم و کابلشو بی متال دارند. برای اتصال سیم و یک رسانای دیگر ( که یکی از جنس مس و دیگری از جنس آلومینیوم باش) به وسیله کابلشو نیز باید دقت کرد که حتما از کابلشو بی متال استفاده کرد. زیرا در غیر این صورت در بلند مدت باعث خوردگی و قطع اتصال و یا حتی آتش سوزی خواهد شد.

تفاوت بین سیم‌های مسی و آلومینیومی 

مس و آلومینیوم هر دو از رساناهای بسیار خوب انرژی الکتریکی هستند. اما بعضی‌ها ویژگی‌ها باعث می‌شود که انتخاب یکی بر دیگری در بعضی شرایط ترجیح داده شود. بعضی از این تفاوت‌ها شامل موارد زیر است:

شماره ۱: مس رسانایی بالاتری دارد | رابط یا موف آلومینیومی

خواص مس و آلومینیوم بسیار متفاوت است. مس به دلیل خواص متفاوتی که دارد رسانایی بالاتری نسبت به آلومینیوم دارد. در واقع سیم کشی آلومینیومی ۴۰ درصد رسانایی کمتری نسبت به سیم کشی مسی دارد. این باعث می‌شود سیم مسی یک انتخاب ایده آل برای سیم کشی باشد.

شماره ۲: سیم‌های آلومینیومی سبک تر هستند

در مقایسه با سیم‌های مسی، سیم‌های آلومینیومی سبک‌تر هستند. به همین دلیل، خرید سیم‌های آلومینیومی نیز ارزان‌تر است. از طرف دیگر سیم مسی سنگین‌تر و گران‌تر است. این عوامل ارتباط نزدیکی با خواص مولکولی آن‌ها دارند.

شماره ۳: سیم‌های مسی در برابر اثرات حرارتی مقاوم هستند.

در دماهای بالا، سیم‌های آلومینیومی تمایل به انبساط دارند. در دماهای پایین نیز سیم‌های آلومینیومی منقبض می‌شوند. با این حال، سیم مسی قادر به مقاومت در برابر اثرات تغییرات دما است.

شماره ۴: سیم‌های آلومینیومی خورنده هستند.

یکی از معایب سیم‌های آلومینیومی خاصیت خورندگی آن‌هاست . این به خطرات ایمنی مربوط به CPSC در مورد سیم‌های آلومینیومی و خطر آتش سوزی مربوط می‌شود. اما سیم مسی خورنده نیست. در نهایت، این باعث می‌شود سیم مسی انتخاب ایمن تری در بعضی موارد باشد.

رابط آلومینیومی موف آلومینیومی

نکات ایمنی هنگام استفاده از رابط یا موف آلومینیومی

۱. از اندازه اتصال صحیح استفاده کنید

اگر تصمیم دارید از رابط یا روف آلومینیومی استفاده کنید، باید اطمینان حاصل کنید که از اندازه روف درستی استفاده می‌کنید. این به اطمینان از اتصال ایمن کمک می‌کند و ایمنی اتصال شما بین این سیم‌ها را افزایش می‌دهد.

۲. از خمیر بازدارنده خوردگی استفاده کنید.

قبلا در مورد ماهیت سیم‌های مسی و آلومینیومی برای خوردگی صحبت کردیم. سیم‌های آلومینیومی احتمال خورندگی دارند به همین دلیل می‌توانید با استفاده از خمیر ضد خوردگی آنتی اکسیدانی اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید.

با استفاده از خمیر ضد خوردگی آنتی اکسیدان، می‌توانید از بروز خوردگی بین سیم‌های مختلف جلوگیری کنید. علاوه بر این، این نوع خمیر برای استفاده با فلزات رسانا و تجهیزاتی که استفاده می‌کنید بی خطر است. دستورالعمل‌های ارائه شده توسط سازنده همیشه باید هنگام اعمال این خمیر روی سیم‌های مسی و آلومینیومی در طول فرآیند اتصال رعایت شود.

۳. مطمئن شوید که سیم‌ها ایمن هستند.

هنگام استفاده از رابط یا موف آلومینیومی، همیشه باید از اتصال محکم و مطمئن بین سیم‌ها و رابط اطمینان حاصل کنید. این کار موجب می‌شود که ایمنی کار شما بالاتر رود. به علاوه هنگام خرید موف آلومینیومی دقت کنید که از محصولات باکیفیت و برند معتبر خرید نمایید.

خلاصه و جمع‌بندی

به طور سنتی، سیم‌های آلومینیومی به دلیل مقرون به صرفه بودن و ماهیت سبک وزن مورد استفاده قرار می‌گرفتند. با این حال، اخیرا به دلیل بهبود جنبه‌های ایمنی، تغییری به سمت سیم‌های مسی صورت گرفته است. اما هنوز نیز در موارد بسیاری از سیم آلومینیومی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد در موارد بسیاری استفاده می‌گردد. با توجه به اینکه این سیم‌های مختلف هر دو از مواد سیم کشی محبوب هستند، این احتمال وجود دارد که در برخی مواقع نیز نیاز به اتصال آن‌ها به یکدیگر داشته باشید.

در این مقاله سعی کردیم ویژگی‌های سیم آلومینیوم را بیان کنیم و آن را با سیم مسی مقایسه کنیم. از نحوه اتصال سیم‌های کابل صحبت کردیم که شامل موف مسی، رابط یا موف آلومینیومی و موف بی متال حرف زدیم و ویژگی‌ها و نحوه کار با آن‌ها را شرح دادیم. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد به شناخت بیشتر شما از سیم آلومینیوم و موف آلومینیومی کمک کرده باشد. در صورت نیاز به مشاوره یا خرید موف آلومینیومی با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

رابط آلومینیومی چیست؟

قتی نوبت به سیم کشی خانه می‌رسد، سیم‌های مسی و آلومینیومی هر دو انتخاب‌های محبوبی هستند. به طور سنتی، سیم‌های آلومینیومی برای سیم کشی خانه استفاده می‌شد. اما امروزه سیم کشی مسی بیشتر در سیم کشی خانه استفاده می‌شود. با این حال کابل آلومینیومی ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود هنوز در موارد بسیاری ترجیح داده شود از سیم آلومینیومی استفاده شود. برای اتصال کابل‌های آلومینیومی از رابط یا موف آلومینیومی استفاده می‌شود.

تفاوت کابلشو با موف چیست؟

در اینجا باید بگوییم که اساس کار کابلشو نیز مشابه موف است. با این اختلاف که ما از موف برای اتصال دو  کابل استفاده می‌کنیم. اما کابلشو برای اتصال به به شیء دیگری مثل یک پایه فیوز به کار می‌رود. یعنی در یک طرف آن سیم کابل متصل و محکم می‌شود و طرف دیگر به یک قطعه الکترونیکی مثل پایه فیوز متصل می‌گردد.